Великі землевласники серед чиновників, і дніпропетровці заробляють більше за інших – аналіз декларацій чиновників

Великі землевласники серед чиновників, і дніпропетровці заробляють більше  за інших – аналіз декларацій чиновників

Чудовий проект Дениса Бігуса та інших «Декларації» за допомоги візуалізації від Кирила Захарова (Promedia Consulting) уже дає можливість відзначити деякі цікавості та закономірності.

Наукової цінності дані не несуть, бо нерепрезентативні. Але є, що подивитись.

Одразу зазначу, що дані в деклараціях вказані за 2013 рік, і деякі з нинішніх чиновників тоді ними не були. У першу чергу, це стосується нинішнього складу Кабінету міністрів та Адміністрації Президента.

А от ті, хто обіймали посади в судах та органах МВС, не один рік до того будували кар’єру у цих інститутах.

Да, і рахувати чужі гроші некрасиво. Але гроші чиновників – це те, що платимо їм ми. Тому рахувати їх варто. Бо, хто не рахує, той і не має))

 

Багатії на держслужбі

Топ-10 найбагатших чиновників та топ-10 найбагатших родин чиновників збігаються лише по 2 прізвищах (Чурій Олег Євгенович з Національного банку та Слепцов Геннадій Володимирович з Кабінету міністрів). Тобто і вказані чиновники є забезпеченими людьми, і їх члени родин теж не бідні утриманці.

В інших заможних людей з топ-10 родини подібними статками похвалитись не можуть. А у 8 чиновників не такі великі доходи, як у їх родин. Наприклад, родини Бориса Ложкіна, Олега Бачуна та декількох суддів суттєво багатші за самих чиновників.

У 2013 році найвищі зарплати теперішніх державних службовців коливались від майже 700 тис грн на місяць у Айвараса Абромавічуса (Міністерство економічного розвитку і торгівлі / Міністерство економіки) до трохи більше ніж 36 тис грн на місяць у Олега Наливайка (Державний комітет телебачення і радіомовлення).

 

Земля в ілюмінаторі

Великими землевласниками у нас переважно є судді та працівники Міністерства юстиції.

Наприклад, суддя Господарського суду Одеської області Сергій Федорович Гут володіє земельною ділянкою 1 200 000 кв. м.

Олексій Кутєпов з Міністерства юстиції має скромнішу земельну ділянку площею 800 000 кв. м. Олексій Кутєпов є спеціалістом І-категорії відділу законодавства з питань промисловості та прав споживачів Управління цивільного законодавства та підприємницької діяльності Департаменту цивільного фінансового законодавства та законодавства з питань земельних відносин. А у 2007 році був провідним спеціалістом територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області.

За 2013 рік на посаді спеціаліста І-категорії відділу законодавства з питань промисловості та прав споживачів Олексій Кутєпов заробив всього лише 36 тис 940 грн і 42 тис 400 грн отримав орендної платні.

Далі у переліку чиновників-землевласників - судді та працівники міністерства юстиції. Їх компанії розбавляє лише Олег Бачун (Генеральна прокуратура), який мав у 2013 році земельну ділянку площею 150 939 кв. м. Але й він з 1990 року по 2010 рік був суддею.

Але все це дріб’язок, порівняно з тим, що має родина судді Подолюка Василя Анатолійовича. У власності його родини 197 кв км земельних ділянок. Суддя Апеляційного суду Волинської області має землі, як 5 Луцьків або майже вся Одеса.

Серед тих чиновників, чиї родини мають великі земельні ділянки, без винятків – судді та працівники Міністерства юстиції. При чому мова йде не лише про родини суддів вищих судів, але й апеляційних та навіть місцевих.

 

Гривня серце гріє

Цікаво, що судді не зберігали у 2013 році кошти у гривневих вкладах в банках. Серед власників найбільших гривневих вкладів лише 1 суддя - Ковзель Петро Олегович з Окружного адміністративного суду міста Києва з 2 млн 204 тис гривень.

Натомість нинішні працівники міністерств і навіть Нацбанку та Державної служби експортного контролю більше вірили у національну валюту.

Проте члени родин суддів і навіть голови СБУ Валентина Наливайченка 2013 року не мали ніяких застережень, щоб зберігати гроші в гривні на депозитних рахунках.

Родина судді Київського окружного адміністративного суду Шевченко Анни Василівни мала у гривнях 18 млн 746 тис грн, а Валентина Наливайченка – 2 млн 219 тис грн.

Депозити у доларах та євро чиновників та членів їх родин не перевищували 16 та 12 тис відповідно.

Після гучних цифр із вкладами та землями, трохи навіть ніяково бачити, що у 71 нинішнього державного службовця у 2013 році зовсім не було ніяких доходів, а до 31,8% заробляли на рік від 1 до 80 тис грн.

Хоча майже стільки ж (32,8%) заробили за рік більше 240 тис грн. Так що соціальна прірва існує також всередині чиновничого стану.

 

Дніпроцентризм квітне

Дані у розрізі регіонів теж цікаві. Безумовно, я звертала увагу на ситуацію у Дніпропетровській області та в порівнянні з іншими регіонами.

Оцінка річного доходу чиновника за регіоном роботи у Дніпропетровській області нижча ніж у ряді інших – медіана 209 тис 500 грн.

Але, схоже, тільки тому, що немає пророка у своїй вітчизні, бо вихідці з Дніпропетровської області заробляють суттєво більше за інших, де б вони не працювали.

Медіана річного доходу за регіоном проживання у Дніпропетровській області складала 175 тис 800 грн, що суттєво вище, ніж у всіх інших областях. За нами тільки Вінницька «всього лише» з 70 тис 300 грн на рік. Хоча, зауважу, що мова йде лише про 21 чиновника з регіоном проживання Дніпропетровська область, чиї декларації були оброблені.

Зате у Закарпатті родини чиновників не нудьгують. Саме там найвища медіана річного доходу членів сім’ї – 59 тис 050 грн. Наступна область - Хмельницька з 39 тис 560 грн прибутку членів родин.

І тільки у Дніпропетровській області медіана доходів родичів чиновників найнижча – всього лише 1205 грн.

Зрештою, якщо «дніпропетровські» заробляють найбільше, то їх родини найменше зацікавлені в отриманні власного прибутку.

 

Веселі картинки

Наочно зарплатня чиновників, їх доходи та їх родин, квартири, машини тощо представлені також на гістограмах.

Але, на мою думку, це цікавіше виглядають двовимірні розподіли.

Наприклад, на двовимірному графіку розподілу доходів чиновників та їх родин за місцем роботи, видно, що працівники Мін’юсту та тих, хто належить до категорії «інші», мають суттєво нижчі статки, ніж працівники та родини господарських місцевих та загальних апеляційних судів, не кажучи вже про вищі господарський, адміністративний та спеціальний суди.

До речі, дуже багато чиновників встигають ще підпрацьовувати у вільний від роботи час. У переважній більшості працівники Мін’юсту, МВС та судів мають додаткові джерела доходів. При чому, чим більше заробляють чиновники, тим більше у них додаткових джерел прибутку. Гроші йдуть до грошей?

Зрештою, навіщо розповідати тут всі цікавості, якщо можна піти і самостійно все роздивитись. А якщо погуглити деякі маловідомі широкому загалу пересічних громадян прізвища, то, взагалі, може відкритись чудовий та іноді захопливий світ чиновничої роботи.

P.S. Трохи навіть шкода, але держслужба проти родини. 20% усіх, чиї декларації були оброблені, є самотніми і зовсім не мають членів родин. Тобто самі-самісінькі. 30% усіх згаданих чиновників мають лише 1 члена родини. А 21,3% чиновників, у кого є сім’я, родини повністю знаходяться на утриманні.